ANA SAYFA YAZILAR Hoşgeldin Ramazan

YAZILAR

Hoşgeldin Ramazan

Yoga grubumuzdan bir arkadaş şöyle bir laf etti: "ben orucu bedenimin ezberini bozmak için de tutuyorum."

Ne kadar güzel bir gerekçe dedim, hiç öyle düşünmemiştim.

Bir süredir düzenli spor yapan arkadaşıma hocası aynı şekilde "programını değiştiriyorum, güçlenmen için vücudunun ezberini bozmalı, farklı bir program uygulamalıyız" demiş. Diyetisyenler de, nörologlar da benzeri önerilerde bulunurlar: "Hep aynı şekilde beslenmeyin, hep aynı tarz davranışlarda bulunmayın."

 

Anlaşılan biz insanlar kalıplarla yaşamaya yatkınız fakat bu kalıplar bize hiç iyi gelmiyor. Alışkanlıklar, bağımlılıklar bedenimize de, beynimize de, ruhumuza da yaramıyor. Köreliyor, güdük kalıyoruz.

Rahatımıza düşkün varlıklar olarak alıştığımız şekilde yaşamak bize kolay geliyor. Ezberlerimizin dışındaki hayat bilinmeyenlerle dolu olduğundan bizi korkutuyor da. Çelişkiye bakın ki bizi geliştirip güçlendiren de o bilinmeyenler. Yeni şartlarla karşılaştığımızda beynimizde daha önce hiç kullanmadığımız alanlar devreye girerek varlığından haberimizin bile olmadığı farklı yeteneklerimizi ortaya çıkarmaya başlıyoruz. İşte bu nedenle "rahat bize batar". Durduk yerde iş, eş, mekan değiştirmeye kalkarız. Kimi zaman bu cesurane çıkışlarımız bizi burun üstü yere çaksa da paha biçilmez değerde dersler aldığımızdan kazançlı sayılırız.

Evrim denilen şey hep ilerlemekle mümkün. Takılmak, yapışıp kalmak, bağımlılıklar evrenin işleyiş sistemine ters.

Dinlerdeki yasakların bir çoğunun bu nedenden ötürü olabileceğini düşünüyorum. Özellikle haz veren her etkene kolaylıkla bağımlı olabileceğimizden o konularda yasaklar, uyarılar mevcut. İlerleyelim, takılıp kalmayalım diye. Bir tür ezber kırıcı o yasaklar.

Böyle olmuş olabilir de olmayabilir de. Şu var ki, bu ay oruç tutacak olanlar yaşam ezberlerini bir ölçüde bozmuş olacaklar. Bunun bedenle sınırlı kalmayıp zihinsel bir oruç olmasını da diliyor gönül. Olumsuz, zayıf, yararsız düşüncelerden uzak dingin, barışçıl bir zihne ulaşma niyetine niyetlenmeli.

Ne yazık ki bazı insanlar tam tersine sinirli, saldırgan olmaya en büyük bahane olarak gösteriyorlar oruçlu olmayı.

Evet günler uzun, yazın sıcağı zorlayıcı. Yine de sakin kalmaya, güler yüzlü olmaya, sevgi ve saygı ile davranmaya gayret etmeliyiz. Ramazan bize tam da bunu öğretmek için var. Öylesine şanlı bir ders ki sabrı, hoşgörüyü kullanarak zorluklar içinde dengede kalabilmeyi belletiyor.

Herkese huzurlu ramazanlar...