Sorularla Yoga

FAQs - Genel

Bu bölümde yoga hakkında sıkça karşılaştığım soruların cevabını bulabilirsiniz.

Yoga derslerinde rahat, mümkünse pamuklu ya doğal lifli giysiler giyilmeli. Sıkmayan iç çamaşırları tercih edilmeli. Yalın ayakla ya da spor çorapla çalışabilirsiniz. Genellikle merkezlerin hepsinde yoga minderleri/matları, battaniyeler bulunur. Yine de kendi matınızı almak isteyebilirsiniz.

Çok fazla olmamakla beraber evet. Fazla içildiğinde bazı yoga duruşlarında (asanalar) reflüye neden olabilir.

En temel nefes tekniği çalışmaları ve asanaları (yoga duruşları) kişiye göre değişse de 10 - 15 derste öğrenilebilir. Daha sonra evde de bu çalışmaları kendi başınıza uygulayabilirsiniz. Yine de bir eğitmen eşliğinde ve de grup içerisinde çalışmanın etkisi çok farklıdır. Enerjisi daha yoğundur. Konsantre olmanız daha kolaydır. 

Bir seans 1 veya 1 buçuk saat sürebilir. Yeni başladığınızda haftada 1-2 seans ile başlayıp isteğinize göre arttırabilirsiniz. Yoga yapmanın bir sınırı yoktur, aslında her gün yapmanız tavsiye edilir çünkü yoga bir yaşam stilidir.

Yoga sizin yaşamınızda gebelikten önce de var idiyse, doktorunuzun da iznini alarak hiç ara vermeden doğuma kadar hamile yogası yapmaya devam edebilirsiniz. Eğer gebelikten sonra yogaya başlamak niyetindeyseniz üç ayınızı tamamladıktan sonra doktorunuzun iznine bağlı olarak hamilelik yogası yapabilirsiniz. 

Diğer yaş grubundakilerden farklı olarak, hareketleri yerde oturmadan, sandalye üzerinde yapmak mümkündür. Dersler 60 - 90 dakika arası sürebilir. Yine nefes teknikleri, derin gevşeme yapılır. Asanalar (duruşlar) tüm bedeni çalıştırmaya yönelik temel hareketlerden seçilir. Kişinin bedensel sınırları göz önüne alınarak yavaş bir tempoda özenle çalışılır. 

Artık günümüzde şirketler, çalışanlarının sağlığına özen göstermeye başladılar. Şirketin temiz, sakin bir salonunda matların üzerinde, rahat kıyafetlerle yoga yapılabilinir. Süre kısıtlıysa, masa başında günlük kıyafetlerle, sandalyede ya da ayakta, esneme hareketleri, gevşeme ve nefes teknikleri ile yoga yapabilmek mümkündür. Bir ders en fazla 45 - 60 dakika arası sürebilir. 

Çocuklar doğal yogilerdir (Yoga yapan kişi). Bedensel açıdan kısıtlamaları yoktur, komutları rahatlıkla algılayıp uygulayabildikleri yaş olan 4 yaşından itibaren yoga yapabilirler. 

Yoga, çocukların dikkatini geliştirir, algılarını yükseltir, böylece spor ve eğitimlerine katkıda bulunur. Sinir sistemi etkilendiği için uykuları düzelir, ruhsal ve fiziksel dengesi gelişir. Daha mutlu, huzurlu bir çocuk olur. Grup içinde olduğu için paylaşmayı öğrenir. Yoga aynı zamanda bağışıklık sistemini yükselterek çocuğun sağlığını korur. 

Genellikle 4-7, 8-12 yaş grubu olarak ayrı sınıflarda çalışmalarında fayda vardır. 4-7 yaş grubu henüz oyun çağında olduğu için ve de dikkatleri de kısa olduğundan 40 dakika süreyle yoga hareketleri oyunlar içerisinde yaptırılır. 8-12 yaş grubu 50 dakika çalışabilir. Nefes ve asanaları (yoga duruşları) rahatlıkla takip edebilirler. 

Kalori.biz 
Kalori değerleri ve sağlıklı yaşam için yazılar