Bir Seminerin Ardından...

Evrensel Yasalarla ilgili seminerimi dün Kavacık Brahma Kumaris Merkezi’nde verdim. Öncesinde Nefes egzersizleri ve kahkaha yogası yaptık. Aynı semineri 16 Mart’ta Brahma Kumaris’in Şişli Merkezi’nde paylaşacağım.
Brahma Kumaris 1999 yılından bu yana Türkiye - İstanbul ve Ankara’da faaliyet gösteren uluslararası, gönüllü bir kişisel gelişim ve meditasyon derneği. Çok değerli uluslararası konuşmacıları da ülkemize davet ediyorlar.
Dünkü seminere dönecek olursak işte bir kaç not: Evrenin kendine özel bir sistematiği var. Doğayı gözlemlediğimizde. bazen de sezgilerimiz dolayısı ile tıkır tıkır işlemekte olan bizlerin etki edemediği, değiştiremediği bir düzenin varlığını fark ediyoruz. Evrenin bir diğer adı olan -Yunanca’dan gelme- Kozmos da düzen anlamına geliyor zaten.
Henry Miller “ Dünyanın düzene sokulmaya ihtiyacı yoktur; dünya vücut bulmuş bir düzendir. Bizim bu düzenle uyum içine girmeye ihtiyacımız vardır.” diyerek bir çok aydınlanmış kişi ve büyük öğretmen gibi konuya dikkatimizi çekmiş. Beşeri yasalar da Evrensel Yasaların birer soluk, bozuk kopyası gibidir. Bu yasaları bilmiyor veya anlamıyor olmak bizi onlardan muaf kılmaz. Aksine onları kavrayamadıkça karşımıza hayat dersleri olarak çıkarlar. Bazen de ağır bedeller öderiz; hastalık, kayıplar gibi. Evrensel Yasalarla uyum içinde olmak hayatı mücadeleden akış içindeki bir dansa çevirir. Bu nedenle bu yasaları incelemek, işleyişlerini anlamaya çalışmak, üzerlerinde düşünüyor olmak önemlidir. Kendimizi ve evreni ne kadar tanımaya gayret edersek o oranda mutlu oluruz...

Kalori.biz 
Kalori değerleri ve sağlıklı yaşam için yazılar